Sesja z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – 2018

sesja_3 W trakcie uroczystej sesji z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości nastąpiła projekcja filmu dokumentalnego „Złączyć się z Narodem”.

 

 

Film dokumentalny
„Złączyć się z Narodem”

sesja_2

Wypędzeni ze swych domów, stłoczeni ciasno w bydlęcych wagonach. W skrajnych, nieludzkich warunkach przewiezieni tysiące kilometrów tam, gdzie niebo łączy się z ziemią.Traktowani jako wrogi i antysowiecki „element”, gnębieni i upokarzani. Represjonowani, zmuszani do katorżniczej pracy, przez dziesięciolecia. Do niedawna nawet Ojczyzna o nich zapomniała a dziś przez wielu postrzegani jako „przybysze ze wschodu”. Oni jednak zdołali zachować i przekazać swoim potomkom polską tradycje, wiarę i marzenia o powrocie do kraju swych przodków. To opowieść o potomkach polskich zesłańców wywiezionych do Kazachstanu, których losy i nadzieje na powrót do kraju przedstawia film dokumentalny pt. „Złączyć się z Narodem”. Czy jako społeczeństwo potrafimy ich zaakceptować, zrozumieć i szanować? Czy potrafimy sprawić, by poczuli się jak w domu, którego tak długo nie mogli odzyskać?

ZARYS FABUŁY

Obraz powstał w latach 2015-2018, z inicjatywy producentów i polskich twórców filmowych – Piotra Budnika oraz Jerzego Szkamruka. Bohaterowie dokumentu to drugie i trzecie pokolenie Polaków zesłanych przez sowietów na stepy w 1936 roku. Pochodzą z małej, lecz uroczej wioski w Kazachstanie o polsko brzmiącej nazwie Zielony Gaj. Latami marzyli o Polsce, a dziś mają już dzieci i wnuki, którym przekazują jej historię i tradycję. Poznajemy rodziny Marii i Bronisława, które z różnych powodów i z różnym skutkiem starają się powrócić do kraju oraz Babcię Lusię, która może być wzorem patriotyzmu dla niejednego Polaka. O ich historii i pragnieniach dowiadujemy się od nich samych, zaś pozostałych opowieści wysłuchamy z ust polskiego duchownego i siostry zakonnej, żyjących dziś jako misjonarze w Kazachstanie. Każda pokazana historia jest pełna wzruszeń i emanuje tęsknotą za Ojczyzną. Niejednokrotnie ściska widza za gardło, zaś opowiadanie o dramatycznej rzeczywistości, z którą przyszło im się zmierzyć, stawia ich niemalże w pozycji bohaterów. Elementem spinającym trzy wątki dokumentu jest pielgrzymka, na którą co roku miejscowi Polacy udają się do polskiego kościoła w wiosce Kamyszynka, a nosi on nazwę Matki Boskiej Częstochowskiej….

BOHATEROWIE FILMU

s. Elżbieta Karmelitanka bosa z Oziornoje, o. Paweł Blok, Maria Kulikowska, Wacław Kulikowski, Anna Kulikowska, Bronisław Gussak, Yelena Gussak, Violetta Kozłowska, † Leokadia Mierzejewska

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
sesja_1
tytuł: Złączyć się z Narodem
gatunek: dokument
kraj produkcji: Polska
rok produkcji: 2018
wersja: Kinowa
język: Polski, rosyjski (polskie napisy)
czas projekcji: 75 minut
premiera PL: 7 grudnia 2017 (prapremiera)
scenariusz: Jerzy Szkamruk
reżyseria: Jerzy Szkamruk
zdjęcia: Jan Klima, Jerzy Szkamruk, Jarosław Minkowicz, Michał Zieliński
dźwięk: Piotr Budnik
montaż: Mateusz Kiełbowicz, Michał Zieliński
muzyka: Maria Pomianowska z Zespołem, Chór z Oziornoje
produkcja: New Wave Film
producent wykonawczy: Fundacja 12 Gwiazd
kierownictwo produkcji: Marta Zawiślańska, Piotr Budnik
kolor korekcja: Monika Jakutowicz
efekty komputerowe: Marek Smereczyński
dofinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
patronat honorowy: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski
sponsorzy: Totalizator Sportowy, Polskie Linie Lotnicze LOT, MB Motors – Mercedes Benz, Sigma Pro Centrum, Fundacja Leny Grochowskiej

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.