Płock: wizyta Polaków z Syberii

Data publikacji: 2012-08-25 18:00
Data aktualizacji: 2012-08-25 16:42:00

Płock: wizyta Polaków z Syberii

25-osobowa grupa Polaków z Syberii zakończyła 24 sierpnia wizytę w Płocku. Dzięki zaproszeniu ze strony Regionalnego Stowarzyszenia Wschód-Zachód mogli zwiedzić kraj przodków i wziąć udział w obozie naukowo-edukacyjnym.

 

fot. Krzysztof Lisocki / commons.wikimedia.org, licencja cc

Rodacy goszczący w Płocku związani się z sześcioma organizacjami polonijnymi, działającymi na Syberii. Mieszkają na terenie czterech obwodów Federacji Rosyjskiej, przyjechali z miast: Bijsk, Barnauł, Omsk i Górnoałtajsk. Wzięli udział w obozie naukowo-edukacyjnym w Płocku, podczas których m.in. uczyli się polskich pieśni i tańców w Harcerskim Zespole Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, wzięli udział w konkursie recytatorskim pt. „Piękna nasza Polska cała”, odbyli rejs po Wiśle w Płocku.

Troje młodych Polaków z Syberii pozostanie w Polsce, wśród nich jest Daria Pierwych absolwentka politechniki w Bijsku. W Polsce będzie studiowała socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. „Jestem w Polsce już po raz szósty. Urodziłam się na Syberii, tam został wywieziony mój pradziadek Grzegorz Rowiński. W domu rodzinnym tylko ja i brat mówimy w języku polskim. Dzięki temu wracamy do naszych korzeni”, mówiła Daria Pierwych podczas pobytu w Płocku.

Jej koleżanka Diana Kuzniewa pochodzi z Omska, ukończyła tam Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny na wydziale języków obcych. W Polsce będzie studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Przekonywała, że studia w Polsce to jeden z jej życiowych celów. „Chcę studiować w Polsce, ponieważ chcę wrócić do swoich korzeni. Takie było zresztą marzenie moje babci, niestety już nieżyjącej. Teraz je spełniam i wierzę, że babcia patrzy na mnie z góry i będzie pomagać” – zwierzała się Diana Kuzniewa.

Regionalne Stowarzyszenie Wschód-Zachód pomaga charytatywnie Polakom na Wschodzie. Najwięcej pomocy otrzymują rodziny i osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Po raz pierwszy przyjazd Polaków ze Wschodu do Płocka został zorganizowany w 2005 r. Byli to rodacy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu. Od 2008 r. Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z polonijną organizacją Centrum Narodowe „Orzeł Biały”, która działa w Bijsku na Syberii.

KAI
mat

Read more: http://www.pch24.pl/plock–wizyta-polakow-z-syberii,5288,i.html#ixzz3yMro0SW9

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.